Музеят

Идеята за създаване на музейна сбирка в Стрелча датира от далечната 1940 година. Тогава за нуждите на театралната трупа към читалище “Просвещение” са събрани около десетина стари пушки, пищови, саби, ножове и други предмети. По-късно ученици предоставят на читалището и известен брой намерени монети. Направени са две витрини, но до откриване на музейна сбирка не се стига.

Идеята е подета от Тодор Белчов – местен интелектуалец, който е и първият уредник на музейната сбирка в Стрелча. Целият си съзнателен живот посвещава на издирване, проучване и популяризиране на археологическото наследство на Стрелча и региона. Тодор Белчов, а след него Евстатий Площаков и учителят Иван Антонов извършват огромна събирателска, научно-изследователска и популяризаторска дейност и създават една от най-богатите и уредени музейни сбирки. От 1958 година тя се помещава в специално отредената сграда за музейна сбирка- къщата на Бойчо Неделев – участник в Априлското въстание.

В следствие на археологическите разкопки в периода 1976-1979 година, музейната сбирка се обогатява и попълва своите фондове с ценни и интересни експонати. През 1986 г. приключва реставрирането на Неделевата къща и се построява новата сграда на музейната сбирка по прототип на хаджи Нешо-Грозевата къща.

От 1988 година започва работа по изграждането на нова експозиция за сбирката. Поради липса на средства е закупено  само част от оборудването. В началото на 1999 година отново се подема инициативата за осъществяването на изложбата. На 31 юли 1999 година музейната сбирка отваря врати с новата си експозиция “Археология”.

По инициатива на Общинска администрация – гр. Стрелча и Общински съвет – Стрелча, с решение от месец август 2002 година на Министерството на културата, министър проф. д-р Божидар Абрашев преобразува музейната сбирка в Исторически музей.

Днес музеят има разкрити още два отдела: “Българските земи ХV-ХІХ век” и “Художествен”, разположени в голямата триетажна възрожденска къща на хаджи Нешо Грозев.

  • “За миг загубих представа за времето… Благодарим Ви, че пазите магията на дедите ни! Без Вас този разкош не би съществувал.”
  • П. В.