Ето, че пак стигнахме до края на годината! За нас, екипа на Исторически музей – Стрелча, 2024 беше всичко друго, но не и скучна. Бяхме доста заети, но определено си заслужаваше – постигнахме куп успехи и се справихме с немалко предизвикателства.
В началото на годината започнахме дейностите по двата проекта към Министерство на културата – “Реставрация на Поборническото знаме от 1901 г.” и “Обновяване на зала художествена галерия в Исторически музей – Стрелча”, които спечелихме в края на 2023 г. След доста усилена работа, през месец юли знамето беше монтирано върху специално съоръжение, което да го защитава от дълготрайни увреждания и зае полагащото му се централно място в експозиция „Българските земи XV – XIX в.”, в частта посветена на Априлското въстание.
По същото време беше разкрита и изцяло подновената ни зала “Художествена галерия“, снабдена с нова осветителна система, модерни пана и система за окачване на експонатите.
Телевизията също ни забеляза – показаха ни в предаването „10 000 крачки“ по БНТ 2. Някои успяха да ни слушат и по радиото, където нашата директорка, г-жа Николета Петкова, разказа много интересни неща за музея.
Бяхме приети в движението „Опознай България – 100 национални туристически обекта“, а за печат избрахме отпечатък от печата на революционния комитет в с. Стрелча, с уникален обърнат надпис “СМЪРТ ИЛИ СВОБОДА 1876 СТРЕЛЧА” – още от едно време сме различни с нещо.
През годината представихме 7 гостуващи изложби: „Благородният деятел, беззаветно любящ България” на Регионален исторически музей – Пазарджик; „Техниката у дома през първата половина на XX век“ на Национален политехнически музей; „Захар, кафе & сие“ на Исторически музей – Горна Оряховица; „Бялата магия на Калоферската дантела” на Национален музей „Христо Ботев” – Калофер; „Надка Караджова – Славеят на Тракия“ на Регионален исторически музей – Пазарджик; „Моите сърдечни поздрави и Одрин е български вече“ – съвместна изложба на РИМ – Велико Търново, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства – Казанлък и Исторически музей – Стрелча; „Чудният свят на тракийката“ на Регионален етнографски музей – Пловдив.
Успяхме да гостуваме на Национален политехнически музей с нашата мобилна изложба „Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката“, която предизвика голям интерес сред посетителите.
Създадохме и 4 авторски изложби: „Бабинден – денят, в който кокошката е петелът вкъщи“; „Хубав ден Великден, йощ по-хубав Гергьовден“; външни фотоизложби – „Еньовден – магията на билките“; „Стара Стрелча“ – по случай 55-годишнината от обявяването на Стрелча за град и национален курорт; „Българските шевици – вдъхновение от миналото, символи за бъдещето“ с шевици, изработени от г-жа Надка Тодорова, както и три съвместни изложби – „Къща без бъчва, не е къща” – с Регионален етнографски музей; „Моите сърдечни поздрави и Одрин е български вече“ с Регионален исторически музей – Велико Търново, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства – Казанлък и Исторически музей – Стрелча и мобилната изложба „Искаш ли да поиграем?“ – с Исторически музей – Белово.
Темата за игрите и играчките на децата предизвика небивал интерес и само няколко месеца след откриването, изложбата „Искаш ли да поиграем?“ беше радушно приета от екипа на Исторически музей – Разлог и ще радва посетителите до началото на 2025 г.
Освен изложби, за трета поредна година проведохме и нашата образователна програма „Лято в музея“. Тази година модулите бяха „Земеделско училище” и „Изкуство”. Всяка година заниманията включват тематични беседи, теоретична част и творческо ателие. По този начин децата учат, докато се забавляват.
Реализирахме и другите ни две образователни програми – “Музей в куфар“, посредством която музеят отива при учениците и Музейно училище “Искам да науча“, в което дообогатяваме знанията, които учениците усвояват в училище, като им предлагаме теми, различни от техния учебен материал.
В рамките на образователната програма Музейно училище “Искам да науча“ бяха реализирани десетки уроци с ученици от НУ “Паисий Хилендарски“, гр. Стрелча и СУ “Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Стрелча. Говорихме за живота и делото на Левски, за мартеничките, за Априлското въстание, за Българските конституции, за Деня на будителите, за д-р Петър Берон и неговия „Рибен буквар“, за коледните празници и за историята на коледната елха. Запознахме се с личността на Георги Царев – един от най-големите благодетели на Стрелча, припомнихме си и д-р Стайко Стайков и значимостта на неговите открития в областта на метеорологията, климатологията и сеизмологията.
Тържествено отбелязахме 180 години от създаването на светското образование в Стрелча с изложба, пълна с любопитни факти, свързани с различните учебни заведения, сред които двете първоначални училища “Отец Паисий” и “Св. св. Кирил и Методий”, прогимназията “Цар Борис III” и Допълнителното земеделско училище към нея, гимназията, която днес носи името на светите братя Кирил и Методий, и детската градина, чийто патрон е д-р Стайко Стайков.
През годината работихме активно с ученици от различни възрасти, както и с двете училища – НУ “Паисий Хилендарски” и СУ “Св. Св. Кирил и Методий”, заедно с които проведохме няколко открити урока в музея.
Получихме и нови дарения, а те всяка година, стават все повече и повече. Благодарни сме на всички наши дарители за щедростта и подкрепата, които ни оказват!
Продължаваме успешно партньорството ни с колегите от Исторически музей – Белово, Исторически музей – Горна Оряховица, Регионален етнографски музей – Пловдив, Регионален исторически музей – Велико Търново, Национален музей „Христо Ботев” – Калофер, Национален музей на образованието.
Създадохме и нови партньорства с Регионален исторически музей – Пазарджик, Национален политехнически музей и Исторически музей – Разлог.
През ноември експонат на Исторически музей – Стрелча – релеф на лъв/пантера от „Жаба могила“ беше представен в музея „Джон Пол Гети“ в Лос Анджелис. Изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ е по покана на американския културен институт, а в нея участват 14 музея от България с над 150 предмета, сред които е и релефът от „Жаба могила“.
А за финал на тази динамична година спечелихме цели 4 проекта – един към Национален фонд „Култура“ и три към Министерство на културата. Работата по тях ще започне още в началото на 2025 г., а реализирането им ще допринесе изключително за развитието на Историческия музей – Стрелча, превръщайки го в любимо място на малки и големи!
Благодарим на всички, които ни подкрепяха през тази година – от дарителите до посетителите и партньорите ни. Очакваме новата година с нетърпение!
А на всички вас пожелаваме весели празници и до нови срещи в музея!
Вашият коментар